Dlaczego tak wiele osób odkłada złożenie zeznania podatkowego na ostatnią chwilę? Można to postrzegać jako prokrastynację, która w ostatnim czasie stała się popularnym pojęciem. Wypełnienie PIT-u może być trudnym zadaniem. Dla wielu osób niezrozumiałe opisy rubryk i tabel są demotywujące.

Korekta zeznania podatkowego może być wymagana nawet za najmniejszy błąd. Czy jest sposób, aby to naprawić? Tak. Można szukać pomocy i powierzyć komuś wykonanie swojego PIT-u.

Jaki jest koszt deklaracji PIT i komu warto zaufać?

Biura rachunkowe świadczą usługi na najwyższym poziomie w wysokich cenach. Jeśli rozliczasz swój PIT bezpośrednio u księgowego i nie masz współmałżonka, biuro wypełni Twój PIT dość tanio. Koszt Twojego PIT-u będzie wynosił około 30 zł. W takim przypadku możesz powierzyć swojemu pracodawcy opłacenie zeznania podatkowego. Warunkiem jest złożenie u pracodawcy formularza PIT-12 do 10 stycznia.

Co zrobić, jeśli Twoje zeznanie zawiera więcej szczegółów? Biuro rachunkowe pobierze dodatkowe opłaty. Koszt wypełnienia najprostszych formularzy PIT, jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, jest znacznie wyższy i wynosi około 40 zł. Jeśli rozliczasz się w swoim imieniu, ale masz prawo do ulg, minimalna cena za wypełnienie formularza PIT wynosi 50 zł. Prowadzisz działalność gospodarczą? Jeśli tak, to Twoje rozliczenie podatkowe będzie wymagało więcej pracy. Cena będzie wynosić od 100 do 200 zł. Ceny dla przedsiębiorców mogą się różnić w zależności od tego, jak dużo dokumentacji księgowej jest wymagane. Plusem jest to, że możesz otrzymać od biura fakturę, którą możesz doliczyć do swoich kosztów.

W biurach rachunkowych dostępne są również dodatkowe opcje. Do takich opcji należy wysyłanie zeznania podatkowego pod wskazany adres. Za tę opcję można zapłacić nawet do kilkunastu złotych. Wiele z tych firm oferuje możliwość wysłania PIT-u elektronicznie do swojego urzędu skarbowego. Usługa ta jest zazwyczaj świadczona bez żadnych kosztów.

Współpraca z biurami rachunkowymi niesie ze sobą niewielkie ryzyko popełnienia błędu przez usługodawcę. Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne, gdy Twoje dochody nie przekraczają progu podatkowego. Nawet niewielki błąd w rozliczeniach może doprowadzić do poważnych błędów w obliczeniach.

Jaki jest koszt rozliczenia PIT z księgowym?

Samodzielni księgowi mogą pomóc Ci rozliczyć PIT za ułamek kosztów księgowego. Ceny za wypełnienie zeznania podatkowego na podstawie jednego dokumentu od pracodawcy zaczynają się od 20 zł. Podobnie jak w przypadku urzędów, każdy dodatkowy dokument, który musi znaleźć się w zeznaniu podatkowym, będzie Cię dodatkowo kosztował. Rozliczenie z uwzględnieniem ulg lub wspólne rozliczenie z małżonkiem to zwykle koszt nie większy niż 30-40 zł. Najdroższą opcją, podobnie jak w przypadku biur rachunkowych, jest wypełnienie formularza PIT dotyczącego działalności gospodarczej. Usługa ta kosztuje zazwyczaj od 70 do 100 zł. Nie możesz liczyć na to, że wybrany przez Ciebie specjalista od księgowości wystawi fakturę, jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej.

Jak wybrać dobrego księgowego O ile ważne są rekomendacje od znajomych, o tyle warto upewnić się, że mają oni odpowiednie kwalifikacje. Zapytaj o ich doświadczenie zawodowe, certyfikaty i inne istotne informacje. Chociaż Ministerstwo Finansów przestało wydawać certyfikaty dla branży księgowej, posiadanie takiej licencji od księgowego jest nadal dobrym wskaźnikiem jakości jego usług. Ministerstwo Finansów posiada listę certyfikowanych księgowych.

Rozliczenia PIT dla osoby, która nie posiada wykształcenia finansowego. Ile to kosztuje

Pod koniec kwietnia pojawia się mnóstwo ogłoszeń, w których osoby bez kwalifikacji księgowych oferują swoją pomoc przy rozliczaniu PIT-ów za symboliczne kwoty. Tego typu usługi pobierają od klienta minimum 10 zł za podstawowe rozliczenie. W przypadku skomplikowanego opodatkowania kosztuje nieco więcej. Usługa ta nie jest jednak tania. Ryzykujesz, że powierzysz swoje zeznanie podatkowe osobie bez odpowiedniego wykształcenia. Może on nie być w stanie prawidłowo wypełnić Twojego zeznania. Osoba, która pobiera tak niską opłatę za swoje usługi, prawdopodobnie nie zna się na pracy związanej z prawidłowym wypełnianiem formularzy podatkowych lub nie ma pojęcia o księgowości. Nie świadczy o tym, że ktoś jest wykwalifikowany tylko dlatego, że od lat oferuje swoje usługi znajomym i rodzinie.

Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za korektę swojego zeznania podatkowego i powinieneś szukać pomocy. Będziesz musiał poprawić błąd popełniony przez księgowego amatora. Warto zaznaczyć, że koszt korekty zeznania podatkowego może być droższy niż wypełnienie zwykłego formularza PIT w niektórych biurach rachunkowych. Stare powiedzenie "Kto tanio płaci, ten dwa razy płaci" jest prawdziwe.