Czy uważasz, że finanse osobiste i pieniądze to coś, czego nie rozumiesz? 17 wskazówek, które zmienią Twoje życie.

1. Wydawaj mniej, niż zarabiasz

Jest to najważniejsza zasada finansowa. Ma ona zastosowanie do wszystkich budżetów, w tym budżetów państwowych i firm prywatnych. Jest najbardziej oczywista i omówiłem ją już w najprostszym równaniu finansowym. To najłatwiejszy sposób na wyjście ze spirali zadłużenia.

2. Nie popadaj w długi

Podobnie jak w poprzednim punkcie. Nie pożyczaj, żyj z tego, co zarobisz. Nie pożyczaj pieniędzy od znajomych, banków ani firm pożyczkowych. Nie jest dobrym pomysłem pożyczanie lub udzielanie pożyczek pod wpływem kaprysu. Nie można pozwolić sobie na pożyczkę, jeśli nie jest się w stanie kupić telefonu lub telewizora za gotówkę. Są to drobne wydatki, które można łatwo zaoszczędzić, korzystając z funduszu celowego. Inną kwestią są kredyty hipoteczne lub inwestycyjne.

Pamiętaj, że dług to coś więcej niż pieniądze pożyczone na procent. Może być także źródłem presji psychicznej i ciągłego zagrożenia w przypadku utraty pracy. Stres może wpływać na Twój nastrój i komfort życia.

3. Spłacaj długi

Jeśli masz długi, spłać je jak najszybciej. Jest to lepsze niż jakakolwiek inwestycja. Gwarantuje ona zwrot równy stopie procentowej pożyczki lub kredytu. Nie można zagwarantować pewnego zwrotu z inwestycji, a nawet jeśli tak się stanie, procent będzie znacznie niższy niż w przypadku Twojego zadłużenia.

Im szybciej pozbędziesz się swoich długów, tym lepiej dla Ciebie. Zarówno pod względem finansowym, jak i psychologicznym. Dotyczy to kredytów konsumpcyjnych, ratalnych i chwilówek. Nie mówię tu o kredytach hipotecznych. Nie warto starać się ich spłacać w pośpiechu. Czasami jest to wręcz karane umową.

4. Zarabiaj więcej

Aby poprawić swoją sytuację finansową, ważne jest, aby zwiększyć swoje dochody. Aby więcej zarabiać, trzeba awansować, zmienić pracę lub zwiększyć wydajność firmy. W każdym z tych przypadków trzeba będzie ciężko pracować. Żaden z tych sposobów nie gwarantuje sukcesu. Warto jednak podjąć działania w tym kierunku.

Jeśli zarabiasz nieregularnie (prowizje lub premie, praca na akord) i nie wiesz, co z tym zrobić, polecam mój artykuł o budżetowaniu domowym w przypadku nieregularnych zarobków.

5. Nie zwiększaj wydatków na życie

Gdy więcej zarabiasz, istnieje pokusa, by podnieść standard życia. Nie musisz oszczędzać tak dużo, bo zarabiasz więcej. Może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia oszczędności. Inflacja stylu życia to termin, który może doprowadzić do całkowitego zniszczenia Twoich oszczędności. Jest ona bardziej niebezpieczna niż zwykła inflacja podawana przez Główny Urząd Statystyczny.

Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujesz więcej pieniędzy, gdy więcej zarabiasz. Czy to, co masz, jest wystarczające? A może reszta to tylko strata czasu? Jeśli nie jesteś w stanie tego określić, możesz zaoszczędzić połowę tego, co masz, a resztę odłożyć. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: będziesz mieć zarówno oszczędności, jak i zaspokojone pragnienia. Ważne jest, aby być szczęśliwym.

Szybciej odłożysz pieniądze, jeśli będziesz kontrolować swoje koszty i więcej zarabiać. Dzięki temu szybciej osiągniesz swój cel.

6. Utrzymuj budżet domowy

Najważniejszą i podstawową formą kontroli finansowej jest budżet domowy. Dzieląc wydatki na odpowiednie kategorie, możemy uzyskać pełny obraz wszystkich naszych kosztów. Możemy zaplanować przepływ i kontrolę naszych pieniędzy, łącząc kontrolę dochodów z kontrolą kosztów. Zamiast pytać, gdzie są, powiedz im.

Budżet to coś więcej niż tylko lista wydatków. Chodzi o planowanie działań finansowych. Pozwoli Ci oszczędzać pieniądze i skuteczniej inwestować. Nie jest to coś, co powinno biernie przeciekać przez palce.

7. Zabezpiecz się

Nigdy nie wiadomo, kiedy nagle będziesz potrzebować pieniędzy. Zepsuta pralka czy awaria samochodu mogą kosztować setki złotych. Na takie niespodziewane wydatki można przeznaczyć fundusz awaryjny w wysokości około 1000 zł. Nie musi on być większy. Nie ma to być poduszka finansowa na wypadek utraty pracy czy poważnej choroby. Taki jest cel poduszki finansowej. Ma ona pomóc w radzeniu sobie z nagłymi sytuacjami, zwłaszcza gdy nie ma żadnych oszczędności.

Nie należy z niej korzystać, jeśli nie ma się nagłej potrzeby. Nie są to pieniądze, które należy wykorzystać, gdy bardzo potrzebujemy gotówki na zakup nowego telefonu lub wyjście do kina. To jest Twoja siatka bezpieczeństwa.

8. Zabezpiecz się bardziej

Fundusz awaryjny może być wykorzystywany tylko jako tymczasowa ochrona. Tysiąc złotych nie uratuje Cię, jeśli stracisz pracę. Potrzebna jest poduszka finansowa, która to pokryje, tj. równowartość od 3 do 12 miesięcy Twoich wydatków. Jej grubość będzie zależała od tego, ilu masz domowników, jakie mają źródła dochodów i jakie jest ryzyko ich utraty. Do określenia kosztów niezbędny jest budżet domowy.

Poduszka finansowa to coś więcej niż tylko zabezpieczenie pieniężne. To także bezpieczeństwo psychiczne. Nie musisz już obawiać się zwolnień ani być szefem. Masz wystarczająco dużo środków do życia, a w razie potrzeby możesz poszukać nowej pracy.

9. Inwestuj

Jeśli jesteś już zabezpieczony finansowo, nadszedł czas, aby pieniądze pracowały na twoją korzyść, a nie dla ciebie. Nie inwestuj pieniędzy, których nie używasz do codziennego życia. Jest to bardzo ważne. Da Ci to pewność, że utrata tych środków nie zakłóci Twojego życia. Jeśli nie masz poduszki finansowej, utrata pracy może zmusić Cię do zamknięcia inwestycji.

Nigdy nie inwestuj pieniędzy, na których utratę nie możesz sobie pozwolić. Inwestowanie to nie tylko zarabianie pieniędzy, to także podejmowanie ryzyka. Możesz stracić część lub całość swoich funduszy inwestycyjnych. Chociaż nie zamierzam zniechęcać Cię do inwestowania, jest to jednak pewne ryzyko.

10. Inwestuj w to, na czym się znasz

Zła inwestycja to taka, o której nie masz pojęcia. Jest to najprostszy sposób na utratę kapitału.

Osoby, które nie są związane z inwestowaniem, często rozważają inwestowanie w oparciu o modę. Każdy chce inwestować w nieruchomości, ale bardzo niewiele osób ma o tym pojęcie. Ludzie pędzą do banków, aby uzyskać kredyty na inwestycje. Mieszkania stają się coraz droższe, a kredyt jest tym tańszy, im szybciej się je kupi! Naprawdę?

Wbrew powszechnemu przekonaniu mieszkania mogą stać się bardzo tanie, a jednocześnie wiązać się z ogromnymi kosztami. Chociaż kredyt jest teraz bardzo przystępny, za kilka lat może stać się bardzo kosztowny. Kupując mieszkanie używane, nie możesz nawet pomalować ścian. Skąd możesz wiedzieć, czy ekipa remontowa nie będzie cię strzyc jak owcę, czy też będziesz w stanie zrobić to samemu? Jak obliczyć całkowitą stopę zwrotu z inwestycji? Jak obliczysz całkowitą stopę zwrotu z inwestycji? Kiedy osiągniesz zero, a kiedy zaczną napływać pieniądze?

Najpierw się ucz, potem inwestuj. Możesz uczyć się od innych poprzez grupy dyskusyjne, książki i blogi, a także strony branżowe. Filtruj informacje. Jeśli wszyscy chcą inwestować w jednej kategorii, to najwięcej zarobią sprzedawcy szkoleń z inwestowania.

Nie inwestuj, jeśli nie wiesz, co to jest. Zawsze będziesz miał pieniądze do stracenia, ale nie musisz się spieszyć.

Finanse

11. Ty jesteś najlepszym doradcą finansowym

Słuchaj doradców finansowych, inwestycyjnych i ekonomistów, ale nie stosuj się do ich rad. Niektórzy z chęcią wpakują Cię na minę dla swoich korzyści. Ważne jest, aby pamiętać, że nikt nie zrozumie Twojej sytuacji lepiej niż Ty sam.

To Ty znasz swoje możliwości, tolerancję ryzyka, skłonność do przegrywania oraz sposób radzenia sobie ze stratami i zyskami. Wiesz, kiedy odejść od stołu, a kiedy zwiększyć stawkę. To jest kwestia wiedzy, a nie porady. Podobnie jak w poprzednim punkcie. Jak możesz stwierdzić, że doradca kłamie, jeśli nie wiesz, w co inwestujesz?

12. Określ, czy to się opłaca

Czy wszystko, co robisz, przynosi Ci zyski? Być może znajdziesz zajęcia, których nie lubisz, a które zabierają Ci dużo czasu. Za te czynności można by zapłacić.

Im więcej zarabiasz, tym więcej możesz zlecić czynności innym. Jest to szybsze, bardziej efektywne i tańsze niż wykonywanie ich samodzielnie. Nie musi to być trudne. Weźmy na przykład sprzątanie. Sprzątanie mieszkania zajmuje tylko 200 zł. To jest tylko raz na dwa tygodnie. Ile czasu by to zajęło? Ile kosztowałby zakup niezbędnych środków chemicznych? Samodzielne wykonywanie niektórych zadań staje się mniej praktyczne.

Jak można ustalić, czy warto zatrudnić kogoś innego do ich wykonania? Można obliczyć, ile się zarabia na godzinę, a następnie porównać koszty. Zamiast sprzątać przez 5 godzin, możesz sprzątać przez 3 godziny. Będzie to bardziej opłacalna praca, pieniądze będą takie same, a zyskasz 2 godziny swojego czasu.

Możesz oszczędzać pieniądze, jeśli masz na to środki. Oszczędzasz czas, który może być ważniejszy niż pieniądze. O ile pieniądze zawsze można zarobić, o tyle czasu nikt nie jest w stanie oddać.

13. Negocjuj

Negocjowanie to nie wstyd, jak pisałem w tekście o najgorszych mitach finansowych. To cenna umiejętność, która pomoże Ci zaoszczędzić tysiące w ciągu całego życia. Jest to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić. Jeśli Ci się uda, możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Kupując nowe mieszkanie, możesz wynegocjować niższą cenę za metr kwadratowy, darmowy garaż, miejsce do przechowywania lub brak czynszu przez pierwszy rok. Możesz płacić wiele tysięcy złotych miesięcznie lub kilkaset złotych. Nawet niewielkie kwoty mogą się sumować w większe sumy. Negocjacje zawsze się opłacają.

Negocjacje to nie tylko finanse, to także dochodzenie do porozumienia we wszystkich dziedzinach życia. Nie zawsze masz prawo robić to, co każe ci współmałżonek. Możesz osiągnąć kompromis (twoja zgoda na jej warunki to nie kapcia).

14. Nie porównuj się z innymi

Żyj po swojemu. Zawsze znajdą się ludzie bogatsi i biedniejsi. Nie ma w tym nic złego. Nie czyni Cię to numerem jeden i nie powinno Cię to komplikować. Nie wiesz, przez co przeszli inni ludzie. Widzisz tylko rezultaty. Rób to, co potrafisz, bądź najlepszy, ucz się i żyj. Porównania mogą zmniejszyć Twój sukces, nawet ten mały, do którego masz prawo.

15. Nie przejmuj się tym, jak oceniają Cię inni

Nawet jeśli nie porównujesz się z innymi, wielu nadal będzie chciało Cię oceniać. Oskarżą cię o skąpstwo i rozrzutność. Będą twierdzić, że mogłeś zrobić coś lepiej. To zawsze będzie złe. To będzie złe tylko dla nich. Dla ciebie jest w porządku.

Twoje życie powinno być prowadzone w taki sposób, abyś czuł się w nim dobrze. Jeśli będziesz zdecydowany, łatwiej będzie Ci zrezygnować z osądów. Nie ma znaczenia, czy ktoś nazwie Cię sknerą, bo jeździsz starym samochodem. Nadal możesz jeździć samochodem, który lubisz i który Ci odpowiada. Dlaczego miałbyś go zmieniać? Nie jesteś tam dla innych, ale dla siebie.

16. Wyznacz sobie cel

Nie ma sensu oszczędzać pieniędzy tylko dla samego oszczędzania. Ważne jest, aby mieć cel w oszczędzaniu pieniędzy. Mogą to być pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej, mieszkanie, samochód lub wakacje. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki jest Twój cel. To jest Twój cel i dobrze. Każdy cel jest akceptowalny, o ile nie szkodzi tobie ani innym. Nie słuchaj nikogo, kto twierdzi inaczej.

To Ty zarabiasz pieniądze. Masz prawo wydać je tak, jak chcesz. Wiesz, co sprawia, że Twoje serce jest szczęśliwe. Masz pełne prawo korzystać z tej wiedzy. Jeśli ktoś prosi Cię o kupno rzeczy B, pozwól mu na to lub poganiaj go.

17. Rozwijaj się

Możesz czytać, słuchać lub oglądać, co tylko chcesz. Ucz się, szukaj informacji i dyskutuj. Powinieneś poszerzać swoją wiedzę przynajmniej od czasu do czasu, ale nie tylko. To nic nie kosztuje. W Internecie można znaleźć wystarczająco dużo informacji, aby szybko poruszać się w świecie finansów. Nie musisz od razu kupować książek, które skupiają się tylko na wąskich tematach. Będzie na to czas.

Warto uczyć się samemu lub nadążać za zmianami. Nie chcesz przecież być facetem, któremu trzeba w kółko powtarzać pin i zielony. Nigdy nie możesz być pewien swojej nieomylności. Być może będziesz musiał dowiedzieć się więcej o zmianach, które zaszły.

Podsumowanie

Nie musisz być ekspertem finansowym, aby zarządzać swoimi finansami. Nie szukaj wymówek! Nie wstydź się tego, że czegoś brakuje. Zawsze możesz dodać kolejne, ale co z tego? To Ci w zupełności wystarczy. Ważne jest, aby je opanować, a przede wszystkim, aby opanować siebie. To od Ciebie zależy, czy Ci się uda.