Planuję swój czas

To pierwszy i najbardziej oczywisty sposób na uporządkowanie swoich finansów. A jednak! Mimo to, gdybym nie przeznaczył co najmniej jednej godziny tygodniowo na planowanie finansowe, prawdopodobnie znalazłbym tysiąc ważniejszych, a może nawet ciekawszych zajęć.

Chociaż uwielbiam planować i kontrolować swoje finanse (bo w przeciwnym razie jestem okropna), jestem tylko człowiekiem. Dlatego staram się zaplanować czas na planowanie finansów, nawet w moim kalendarzu. Wiem, że w tym momencie nie będę w stanie zająć się żadnymi innymi zadaniami.

Można na to poświęcić kilka minut dziennie lub cały tydzień. Często zdarza się, że tracimy więcej czasu na czynności, które nie są ważne. W tym przypadku mówimy o porządku w finansach, czyli o czymś, co jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka.

Mam kontrolę nad swoimi wydatkami

Choć jest to żmudne, zadanie to jest niezbędne, aby ruszyć do przodu. Jeśli nie wiesz, gdzie są twoje pieniądze, jak możesz planować? Brak kontroli nad wydatkami często psuje planowanie finansowe. Jest to również częsta przyczyna frustracji związanej z pieniędzmi.

"Pracuję, zarabiam i wydaję wszystko, ale nie wiem, co powinienem robić". Wiele osób kręci się w kółko, ponieważ nie wie, na czym stoi i czego chce. Duże firmy zatrudniają księgowych, i nie chodzi tu tylko o Urząd Skarbowy. Firmy nie chcą anarchii w wydawaniu pieniędzy. My też możemy finansować takie przyjemności. Kontrola finansowa jest kluczem do świetlanej przyszłości.

Planuję swój budżet domowy

Planowanie finansów i prowadzenie budżetu domowego to coś więcej niż tylko kontrolowanie wydatków. Chodzi o to, by nadać kierunek swoim finansom. Planując budżet domowy, wolę korzystać z planu opartego na kontach. Podobne modele znane są pod nazwą T. HarvEkera.

W tym schemacie rozsądnie jest planować i dzielić pieniądze na sześć kont.

  • Konto kosztów utrzymania - 55%.
  • Konto wolności finansowej - 10%.
  • Konto edukacyjne - 10%.
  • Konto oszczędnościowe na długi okres - 10%
  • Konto rozrywkowe - 10%.
  • Wspieranie innych - 5% dochodu

To tylko przykład. Mój własny został "skrojony" w podobny sposób, ale bardziej dostosowany do potrzeb mojej rodziny. Może on ulec pewnym zmianom, gdy zmienią się nasze potrzeby. Ważne jest, aby być elastycznym w planowaniu. Plan ten pomaga mi określić, jakie są moje cele finansowe i na co powinienem wydawać pieniądze. Mam podręczny szablon w Excelu i planer finansowy, który trzymam pod ręką. Można też skorzystać z bezpłatnych aplikacji.

Finanse

Zrób audyt swojego domu

Świat się zmienia, czasy się zmieniają, a wraz z nimi zmieniają się oferty dostawców. Dlatego od czasu do czasu przeglądam swoje umowy, aby sprawdzić, czy nie ma lepszych ofert. Warto sprawdzić wszystkie abonamenty, rachunki i wygasające umowy. Nie lubię zmieniać operatorów. Lojalność może być dla Ciebie ważna. Jednak często to właśnie lojalni klienci są najbardziej nagradzani. Dobrze jest raz na jakiś czas przeprowadzić w domu audyt kosztów stałych, aby upewnić się, że nie przepłacamy.

Zdarza się, że korzystamy ze starszej wersji rozwiązania, mimo że nowsze oferty są lepsze. Umowa na internet o prędkości 50 mb Nowi klienci płacą teraz tyle samo za co najmniej 150 MB. Konto bankowe, które oferuje płatny dostęp do Internetu. Skoro ten sam bank oferował darmowe konto internetowe, to jest to już prehistoria. W ten sposób tracimy przy każdej okazji, dlatego warto poświęcić chwilę na oszczędzanie i bycie na bieżąco. Robiąc to co roku, można zaoszczędzić całkiem sporo gotówki.

Zwracam uwagę na wszelkie zmiany

Ważne jest, aby zachować porządek w dokumentach. Oszczędza mi to nerwów. Nienawidzę szukać różnych rzeczy. Nie trzeba szukać, jeśli wszystko jest na swoim miejscu.

Po drugie, oszczędzam pieniądze. Płacę wszystko na czas i nie muszę ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Opóźnienia w płatnościach mogą jednak skutkować karami i odsetkami.

Po trzecie, uważam, że porządek w pracy papierkowej jest tym samym, co porządek w życiu. Wszyscy mamy tyle spraw do załatwienia każdego dnia, że łatwo się pogubić w papierkowej robocie i rachunkach. Widziałem i doświadczyłem różnych rezultatów niedopatrzeń. Dlatego zalecam posiadanie kilku dobrze opisanych teczek i segregatorów. Ułatwi to utrzymanie porządku w finansach.

Automatyzuję

Nie trać czasu, jeśli możesz korzystać z zaplanowanych przelewów i poleceń zapłaty, a także zleceń stałych. Automatyzacja procesów może pomóc Ci w utrzymaniu porządku w finansach, a także zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dlatego korzystam z niej, kiedy tylko mogę. Istnieje wiele aplikacji i innych narzędzi, które mogą pomóc w planowaniu finansów, zarządzaniu wydatkami, budżetowaniu i oszczędzaniu.

Fundusz na nagłe wypadki

"Miałem zamiar odłożyć trochę pieniędzy na konto oszczędnościowe, ale coś stało się z moim samochodem. I znowu mój plan upadł".

"Wydałam za dużo na zakupy spożywcze, a potem zachorowało moje dziecko i pojawiły się nieplanowane wydatki". Znowu jestem pod kreską.

"Jaki jest sens w planowaniu, jeśli się nie udaje? Życie układa swoje własne plany".

Takie stwierdzenia można powtarzać godzinami. Być może czujesz dokładnie to samo. Życie jest nieprzewidywalne. Planowanie finansowe nie może być w 100% skuteczne. Ponieważ nie można wiedzieć wszystkiego. Jest jeden sposób, aby uratować swoje życie. Nazywa się on funduszem awaryjnym. Są to pieniądze, które zostały odłożone na nagłe wypadki. Zawsze sięgam do funduszu awaryjnego na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Nie po to, by pożyczać pieniądze. Życie tutaj jest zupełnie innym doświadczeniem niż życie z "wystarczającą" ilością gotówki.

Dlatego zalecam, aby najpierw stworzyć sobie tarczę ochronną. Możesz zaoszczędzić kilka tysięcy złotych lub nawet więcej. Wykorzystaj ten fundusz tak, jakby to był kredyt w rachunku bieżącym na nagłe wypadki. Pomoże Ci to lepiej planować i utrzymać porządek w Twoich finansach.