Rynek e-commerce rośnie ze względu na pandemię. Coraz popularniejsze stają się też płatności odroczone, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Oferuje je coraz więcej sklepów internetowych i serwisów zakupowych. W tym roku zainteresowało się nimi także Allegro.
Zakupy w sieci z biegiem lat zyskały na popularności ze względu na szybkość i wygodę. Zakupy w sieci stały się wygodniejsze i zdrowsze. Z każdym miesiącem rośnie liczba osób, które robią zakupy online z domu. Shoper, firma oferująca gotowe rozwiązania dla E-Commerce, podaje, że każdego miesiąca przybywa o wiele procent więcej sklepów niż w zeszłym roku.

Gotówka odłożona na bok

Wiele firm odkryło, że ich sklep internetowy był jedynym sposobem na sprzedaż produktów w trudnych czasach. Branża spożywcza odnotowała 239-procentowy wzrost zamówień w pierwszej połowie tego roku, w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym.
- 2015 był świetnym rokiem dla zakupów online.
Tradycyjne przelewy i płatność za pobraniem to dwa najpopularniejsze sposoby płacenia za zakupy online. Sklepy internetowe są obecnie dostępne w wielu językach.
Oferują szeroki wachlarz możliwości płatności bezgotówkowych, ale bywają też zatłoczone.
Są one wykorzystywane w dużych ilościach przez kupujących. Wynika to z dostępności nowocześniejszych rozwiązań.
Niezawodność serwisu zapewnia również bezpieczeństwo transakcji, co potrafi niewiele firm.
To była największa obawa kupujących i płacących w sieci jeszcze kilka lat temu - Jacek Zientkiewicz jest dyrektorem ds. rozwoju biznesu w Shoperze.
Warto sprawdzić: Twoja żona woli lokówkę, ale Ty zamówiłeś perfumy. Co powinieneś zrobić?
Z analizy Shoper's wynika, że płatności online stanowią ponad 60 proc. wszystkich transakcji zakupowych. To wzrost o 10 proc. w stosunku do 2019 roku i jest widoczny niemal w każdej branży. W dużej mierze odpowiedzialny jest za to Blik, ale przyczyniły się do tego również Płatności Shoper.
- Umożliwiliśmy też płacenie większością popularnych kart płatniczych, a dla sprzedawców udostępniliśmy Google Pay. Shoper Platnosci pozwala na wygodne zakupy ratalne, a kolejnym krokiem są płatności odroczone - zapowiada Jacek Zientkiewicz.

Bezpiecznie i szybko

Raport "E-Commerce Polska" jest już dostępny. Gemius dla e-Commerce Polska pokazuje, że płatności odroczone, które działają podobnie jak automatyczny limit kredytowy stanowią na razie 6 proc. Badanie zostało przeprowadzone w marcu, jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Klienci coraz bardziej doceniają możliwość zakupu potrzebnego im produktu i zapłaty w ciągu 30 dni lub rozłożenia płatności na wiele rat bez konieczności załatwiania formalności kredytowych w banku. Z systemu odroczonych płatności korzystają tysiące sklepów, nie tylko największe sieci. Nie musisz płacić z góry za swoje zakupy. Eliminuje to również możliwość bycia oszukanym przez sprzedawcę. Możesz też uniknąć dodatkowych kosztów związanych z zakupami za pobraniem, które wciąż cieszą się dużą popularnością. Można też skorzystać z okresu promocji, który może się skończyć zanim pojawi się gotówka lub trzeba będzie wymienić sprzęt AGD. Zaletą zakupów z odroczonym terminem płatności jest możliwość zwrotu towaru bez konieczności oczekiwania na zwrot pieniędzy.
Ten model jest szczególnie przydatny w okresach wzmożonych wydatków. Mogą to być wakacje, wyprawka szkolna lub pracowity czas przed ważnymi świętami. Można kupić coś od razu i zapłacić za to nawet miesiąc później. Piotr Siwiec jest CEO w firmie AIQLabs. Jest właścicielem marki "Kup Teraz - Zapłać Później".
W AIQLabs lub Dotpay możesz zrobić zakupy do 5 000 zł. PayU Płać Później pozwala zapłacić do 2 000 zł, PayPo do 1,5 tys. zł, a na Allegro pierwszy zakup nie może przekroczyć 500 zł. Później jednak limit może zostać zwiększony do 1,5 tys. zł.
Warto wspomnieć: Pandemia dotknęła Allegro i OLX. Najważniejsze zmiany
To tak proste jak korzystanie z karty kredytowej lub Blika. Wystarczy po wybraniu metody płatności zaznaczyć opcję - Zapłać później. Firma finansująca zakupy zajmie się wszystkimi formalnościami, jeśli ma podpisaną umowę ze sklepem.
Firmy płatnicze oferują wiele udogodnień, m.in. możliwość odroczenia płatności nawet do 30 dni. W przypadku Allegro Pay i serwisów "Kup Teraz - Zapłać Później" naliczana jest dopłata w wysokości 5% kwoty transakcji. Twisto pozwala na odroczenie do 90 proc. wydatków do następnego okresu. Jest to jednak dostępne tylko w ofercie Twisto Kredyt. Oznacza to, że do każdych 100 zł doliczane jest 4,25%. Twisto pozwala na kupowanie teraz i płacenie później. Za otrzymane zakupy należy zapłacić w ciągu 21 dni. Podobnie jak w innych firmach, po przekroczeniu tego terminu naliczane są odsetki ustawowe w wysokości 11 proc. PayPo jako jedyna firma zrezygnowała z kolejnych 30 dni. Firma chwaliła się, że z odroczonych płatności skorzystało już ponad 300 tys. osób. Klientów, którzy w tym roku zrealizowali ponad 1,5 mln transakcji.

Odroczona płatność w ratach

Można też rozłożyć odroczone płatności na raty. Jest to jednak rozwiązanie droższe. Ważne jest, aby dowiedzieć się, kto tak naprawdę finansuje transakcję i jakie są jej warunki. AIQLabs umożliwia rozłożenie płatności na trzy, sześć lub dwanaście rat. Jest to 4 procent za trzy miesiące, 63 procent za sześć miesięcy i 1,75 procent za rok. Rzeczywisty koszt to 12 procent przy trzech ratach, 18 procent przy czterech i 21 procent po jednej. Dla wielu firm raty mogą być jednak równie drogie jak pożyczki pozabankowe.
Promocja ZERO rat na Allegro jest dostępna niezależnie od odroczonych płatności. Będzie trwała do 1 listopada, ale tylko na wybrane produkty, które są odpowiednio oznaczone. Kupować można u różnych sprzedawców, a płatność można rozłożyć na 10 lub 20 rat. W ofercie są m.in. opony zimowe i pralki, laptopy, a także kosiarki, ubrania, zabawki i kosiarki.